آبکاری آلومینیوم (آنادایز آلومینیوم)

عملیات آنادایزینگ و یا آبکاری آلومینیوم مهمترین بخش خط تولید پروفیل آلومینیوم میباشد. در این بخش علاوه بر اینکه مقاومت آلومینیوم در برابر خوردگی، سایش و الکتریسیته بالا میرود میزان چسبندگی رنگ ها نیز افزایش میابد. در این عملیات یک لایه اکسید نازک بر روی سطح آلومینیوم ایجاد میشود که تمامی این قابلیت هارا به فلز میدهد. در ادامه میخواهیم مراحل آبکاری و مزایای آن را توضیح دهیم.

 

مراحل آبکاری آلومینیوم (آنادایز آلومینیوم)

مراحل آبکاری آلومینیوم (آنادایز آلومینیوم)

پاکسازی آلومینیوم

در این بخش با استفاده از محلول قلیایی ضعیف انواع بقایای پرداختکاری و زایده های که در حین انجام عملیات مکانیکی بر روی سطح آلومینیوم بر جای مانده اند را از بین میبریم. در این بخش ما از محلول های فعال کننده جهت پاکسازی چربی زدایی و نهایتاً گریز از بخش چربی زدایی برقی استفاده میکنیم که هم چربی زدایی بهتری داشته باشیم و هم در وقت صرفه جویی کنیم.

 

خنثی سازی آلومینیوم

از آنجایی که بقایای قلیایی مرحله قبل هنوز بر روی سطح آلومینیوم باقی مانده اند و سطح را غیر فعال کرده اند، در این مرحله ما از ترکیبات اسید فلورئیدریکی خشک جهت خنثی کردن اثرات قلیایی و اکتیو کردن سطح آلومینیوم استفاده میکنیم.

 

مس سیانوری

از فلز مس برای ایجاد یک لایه محافظتی الکترولیت بر روی آلومینیوم استفاده میشود که میزان PH پایینی نسبت به سیانور آزاد مس بر روی آن کار میشود. این لایه باعث افزایش مقاومت خوردگی برای مراحل بعدی آبکاری آلومینیوم میشود.

 

آبکاری آلومینیوم

در این بخش لایه مس سیانوری را با لایه های دیگر پوشش میدهیم که بسته به نحوه تولید آلومینیوم از دو طریق این لایه ها را اضافه میکنیم:

  1. لایه ی مس اسیدی - نیکل براق و کروم
  2. لایه ی نیکل نیمه براق- نیکل براق و کروم

 

مزایای آبکاری آلومینیوم

مزایای آبکاری آلومینیوم

در بخش های قبلی بسیاری از مزایای آبکاری آلومینیوم را شرح دادیم. حال میخواهیم به صورت لیستوار تمام مزایای آبکاری آلومینیوم را نام ببریم:

  1. ایجاد لایه عایق الکتریسیته که برای پذیرش رنگ های پودری و یا الکترو استاتیک بسیار مفید میباشد.
  2. افزایش مقاومت در برابر خوردگی و سایش که به دلیل اکسید شدن سطح آلومینیوم ایجاد میشود.
  3. ایجاد نمای ظاهری جذاب
  4. افزایش قابلیت انتشار گرما

 

شرک صنعتی سالیتک ارائه دهنده خدمات آبکاری آلومینیوم و انواع فلزات با بالاترین کیفیت با استفاده از برترین دستگاه های آندایزینگ روز دنیا.